Pohanka

Video kandidáta

Lukáš Pohanka

Dlouholetý úspěšný starosta Vratislavic nad Nisou hrál od druhé třídy základní školy fotbal za Slovan Liberec. Sport mu pomohl získat nejen vytrvalost, píli a sebevědomí, ale jako fotbalovému brankářovi také schopnost samostatně se rozhodovat a nést za svá rozhodnutí zodpovědnost. Po škole začal pracovat nejprve v ABC Českého Hospodářství, následně získal licenci na provozování Evropské databanky pro Liberecký kraj. Již od svých studentských let se aktivně zajímal o veřejné dění a nebylo mu lhostejné, jak vypadá místo, kde žije. Od roku 2008 se stal starostou Vratislavic nad Nisou. Otec dvou dětí by své bohaté zkušenosti z vedení městského obvodu nyní rád zúročil i při správě Liberce.

Narodil se 20. 8. 1978 v Moravské Třebové, ale většinu svého života strávil na severu Čech. Nejprve žil s rodiči v Chrastavě a poté ve Vratislavicích nad Nisou, kde první tři roky navštěvoval zdejší  základní školu. Další léta strávil na Základní škole Barvířská v Liberci, kam ho přivedl jeho zájem o fotbal. Středoškolské vzdělání získal na soukromé Právní akademii v Liberci, odkud odešel pracovat do společnosti ABC Českého hospodářství. V roce  2001 získal licenci na provozování Evropské databanky pro Liberecký kraj a v roce 2007 licenci na provozování realitních kanceláří. V současné době studuje obor politologie na Vysoké škole politických a společenských věd v Kutné hoře.

Starosta Vratislavic už v roce 2008

Od studentských let se zajímal o veřejné dění a nebylo mu lhostejné, jak vypadá místo, kde žije. Cesty osudu ho tak zavedly do komunální politiky a jak se později ukázalo, byl to správný směr. V roce 2008 byl zvolen do funkce starosty Městského obvodu Vratislavice nad Nisou a není náhodou, že v této funkci, s výjimkou roku 2013, setrval dosud. 

Vratislavice v rozkvětu

Díky jeho píli, vytrvalosti a kladnému vztahu nejen k lidem obecně, ale také  ke kultuře a sportu, se za jeho vedení podařilo Vratislavicím vybudovat Kulturní centrum Vratislavice 101010, kde se každý měsíc koná spousta zajímavých divadelních, hudebních a vzdělávacích pořadů pro děti i dospělé. Pro děti ze základní školy byl zřízen školní autobus, což se ukázalo jako velmi dobré řešení z hlediska bezpečnosti dětí. S dopravou souvisí také další dobrý nápad – služba Vratislavice expres, která zajišťuje přepravu seniorů, zdravotně hendikepovaných občanů a maminek s dětmi za drobný poplatek k lékaři, do nemocnice apod. Jeho láska ke sportu se zase projevila ve výstavbě sportovního areálu Na Rozcestí, v rekonstrukci sokolovny a výstavbě beachvolejbalových kurtů. Jako správný starosta se snaží život svých spoluobčanů neustále vylepšovat a vytvořit jim co nejlepší místo k žití.  

Kultura i památky Libereckého kraje

Členem Starostů pro Liberecký kraj je od roku 2010 a je aktivním členem výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Je rovněž členem rady a zastupitelstva Městského obvodu Liberec – Vratislavice nad Nisou.

S manželkou vychovává dvě děti, fenku Bailey a ve svém volném čase se nejraději věnuje svému největšímu koníčku – sportu.

Hlavní programová priorita kandidáta

Další kandidáti